top of page

Jacek Siedlecki

Absolwent Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, i Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przyrodnik – absolwent i przez kilka lat asystent na Wydziale Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, obecnie: student Wydziału Teologicznego Papieskiego Wydziału Teologicznego. Collegium Bobolamum w Warszawie oraz  doktorant na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.

Publikacje elektroniczne na stronie 2013/2014

1. Gender we współczesnej kulturze a ochrona do wyrażania płci psychicznej w prawie kanonicznym.

2. Kosmologiczne,ontologiczne, teologiczne, i prawne elementy wyjaśniające istotę Królestwa Bożego. Stanowisko judaizmu ustanowione na podstawie filozofii dialogu Franza Rosenzweiga opisane w jego dziele " Gwiazda Zbawienia". Na drogach trwania, odnawiania i ewolucji, od stworzenia przez objawienie do zbawienia.

3. Modele komunikacji społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska uczelni wyższej i szkoły.

4. Poszukiwanie teologii prawa w judaizmie na przykładzie uzasadnienia norm o zakazie wykonywania określonych prac w Szabat.

5. Prawo wiernych świeckich do zrzeszania się według Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1917r., na tle zmian teorii

o państwie i organizacjach społecznych w okresie poprzedzającym Sobór Watykański II .

6. Psychologiczne postawy fantazjowania.

7. Represja karno - kanoniczna w walce Kościoła katolickiego w Polsce.

8. Wybrane współczesne zasady procesowe odnalezione w postępowaniu inkwizycyjnym. Ujęcie encyklopedyczne.

9. Zakres pojęciowy nazwy środki społecznego komunikowania ( instrumenta communicationissocialis ) użyty w Kodeksie Prawa    Kanonicznego z 1983 r., ustalony na podstawie wypowiedzi Urzędu Nauczycielskiego Kościoła.

Publikacje elektroniczne na stronie 2012/2013

1. Góry Efraima, kilka myśli wokół geografii biblijnej.

2. Jezuicka koncepcja dialogu międzyreligijnego i człowieka będącego przedmiotem i podmiotem tego dialogu.

3. Od nawrócenia ku świeckości przez kontemplacje świata współczesnych zależności, do życia konsekrowanego.

Rzecz o Jakubie Maritain.

4. Rola i zadania katechezy i katechety - wynikające z ich relacyjnego ukierunkowania na Liturgię jako

żródło treści katechetycznych - zaczerpnięte z  wybranych Dokumentów Kościoła i komentarzy do nich poczynionych.

5. Różnice w teoriach poznania i stosowanych modelach analogatów językowych w opisie teologicznym.

Wygłoszone prelekcje i referaty

1. Wygłoszenie referatu i złożenie artykułu naukowego pt: Bezstronność w postępowaniu karnym wobec zakonnika, który dopuścił się czynu zabronionego (kan. 695 par 1; 1395 § 2 Kodeksu prawa Kanonicznego z 1983 r.) podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kodeks Prawa kanonicznego w badaniach młodych naukowców”, zorganizowanej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, 7 czerwca 2014 r. (artykuł w trakcie przygotowania do publikacji w redakcji Kościół i Prawo KUL)

2. Wygłoszenie referatu i złożenie artykułu naukowego do materiałów pokonferencyjnych: Pomiędzy ochroną godności kapłańskiej a zasadą obiektywizmu. Kościelne prawo karne w przypadku przestępstwa pedofilii zaliczanego do delicta graviora”, podczas konferencji Naukowej „Normy i dewiacje i kontrola społeczna – procesy, zjawiska i problemy analizy zorganizowanej przez katedrę Socjologii Norm, Dewiacji i Kontroli Społecznej Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, Sekcję Socjologii Dewiacji i Kontroli Społecznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, 11 kwietnia 2014 r.,

3. Wygłoszenie referatu i złożenie tekstu artykułu naukowego do materiałów pokonferencyjnych: Represja karno-kanoniczna w walce Kościoła katolickiego z pedofilią podczas II Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego „Współczesne wyzwania i zagrożenia w oczach młodego pokolenia – przemoc i jej oblicza”, zorganizowanego przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Collegium Bobolanum, 5 maja 2014 r.

Udział w konferencjach i sympozjach

Konferencja Naukowa  "Prawo kanoniczne pomocą osobom kosekrowanym  w dążeniu ad perfectam caritatem",

zorganizowana przez Wydział Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie (29.04. 2015 r.)

  Sympozjum Naukowe  „Zagubiona drachma.Kościół wobec seksualności", organizowane przez  Papieski Wydział Teologiczny Sekcja Św. Jana w Warszawie (25.04.2015 r.)

Konferencja Naukowa Doktorantów Zmartwychwstanie i życie wieczne w teologii Josepha Ratzingera / Benedykta XVI., zorganizowana przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie (04.12. 2014 r.)

Sympozjum Naukowe  „Jezuici wczoraj i dziś - 200 lat  od odrodzenia Towarzystwa Jezusowego (1814 - 2014)”, organizowane przez  Papieski Wydział Teologiczny Collegium Bobolanum w Warszawie (22.11.2014)

Sympozjum Naukowe Aktualny stan dialogu chrześcijańsko żydowskiego w Polsce, organizowane przez Polska Radę Chrześcijan i Żydów oraz Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Collegium Bobolanum, Laboratorium Więzi – Instytut Analiz Społecznych i Dialogu, Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie ( 02.10.2013 r.)

Sympozjum Naukowe Franciszek papież niewygodny? ,zorganizwoane przez Papieski Wydział Teologiczny Collegium Bobolanum (23.11.2013)

 

Sympozjum Naukowe  „Prawo małżeńskie Kościołów chrześcijańskich w Polsce w kontekście wyznaniowej formy zawarcia małżeństwa cywilnego”, organizowane przez  Katedrę Prawa Wyznaniowego i Kanonicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (26.03.2014)

Konferencji Naukowa „Normy i dewiacje i kontrola społeczna – procesy, zjawiska i problemy analizy, zorganizowanej przez katedrę Socjologii Norm, Dewiacji i Kontroli Społecznej Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, Sekcję Socjologii Dewiacji i Kontroli Społecznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (11.04. 2014 r.)

Ogólnopolska Konferencja Naukowa II Polski Synod Plenarny a Synody Diecezjalne, organizowana przez Stowarzyszenie Kanonistów Polskich, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego, Kurię Metropolitalną w Katowicach, Towarzystwo Naukowe KUL i Katedrę Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL (08-10.09.2014r.)

© 2012 by Prywatna strona studentów i absolwentów PWT Collegium Bobolanum

 

Strona prywatna studentów i absolwentów Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Bobolanum i niektórych z nich działajacych w Kole Naukowym. Udostępniane na tej stronie materiały nie mają charakteru cyklicznego, czy okresowego, są prezentacją koła naukowego, osób i wyników podejmowanej przez nich pracy naukowej. Incjatywie tej nie można w rozumieniu prawa kanonicznego przypisać katolickiej. Prezentowane prace powstały podczas toku studiów, jako wynik pracy w kole naukowym, albo indywidualnych zainteresowań poszczególnych osób. Nie zostały one przedłożone do oceny Pasterzom Kościoła - ordynariuszowi miejsca i nie zyskały zezwolenia, aprobaty, czy zatwierdzenia. W swojej aktywności autorzy kierują się nauką przedstawioną przez Nauczycielski Urząd Kościoła Katolickiego i podejmują starania spełnienia kryteriów jakie stawiane są w tym Kościele osobom ubiegajacym się  lub posiadającym status teologa na poziomie magistra lub licencjata. Jeśli niektóre treści zdaniem osób odwiedzajacych tą stronę poruszają problematykę, której omówienie ich zdaniem jest wątpliwa ze względu na tą naukę, to jest to wynik swobody badawczej autorów i wciąż doskonalenia przez nich warsztatu badawczego, dlatego podlegają one ogólniej przyjętej krytyce naukowej. Gdyby jednak treści takie by wystąpiły, prezentowane stanowiska nie mogą być przez czytelników traktowane jako stanowisko nauki Kościoła Katolickiego.

bottom of page