top of page

Jacek Siedlecki

Absolwent Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, i Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przyrodnik – absolwent i przez kilka lat asystent na Wydziale Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, obecnie: student Wydziału Teologicznego Papieskiego Wydziału Teologicznego. Collegium Bobolamum w Warszawie oraz  doktorant na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.

Publikacje elektroniczne na stronie 2013/2014

1. Gender we współczesnej kulturze a ochrona do wyrażania płci psychicznej w prawie kanonicznym.

2. Kosmologiczne,ontologiczne, teologiczne, i prawne elementy wyjaśniające istotę Królestwa Bożego. Stanowisko judaizmu ustanowione na podstawie filozofii dialogu Franza Rosenzweiga opisane w jego dziele " Gwiazda Zbawienia". Na drogach trwania, odnawiania i ewolucji, od stworzenia przez objawienie do zbawienia.

3. Modele komunikacji społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska uczelni wyższej i szkoły.

4. Poszukiwanie teologii prawa w judaizmie na przykładzie uzasadnienia norm o zakazie wykonywania określonych prac w Szabat.

5. Prawo wiernych świeckich do zrzeszania się według Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1917r., na tle zmian teorii

o państwie i organizacjach społecznych w okresie poprzedzającym Sobór Watykański II .

6. Psychologiczne postawy fantazjowania.

7. Represja karno - kanoniczna w walce Kościoła katolickiego w Polsce.

8. Wybrane współczesne zasady procesowe odnalezione w postępowaniu inkwizycyjnym. Ujęcie encyklopedyczne.

9. Zakres pojęciowy nazwy środki społecznego komunikowania ( instrumenta communicationissocialis ) użyty w Kodeksie Prawa    Kanonicznego z 1983 r., ustalony na podstawie wypowiedzi Urzędu Nauczycielskiego Kościoła.

Publikacje elektroniczne na stronie 2012/2013

1. Góry Efraima, kilka myśli wokół geografii biblijnej.

2. Jezuicka koncepcja dialogu międzyreligijnego i człowieka będącego przedmiotem i podmiotem tego dialogu.

3. Od nawrócenia ku świeckości przez kontemplacje świata współczesnych zależności, do życia konsekrowanego.

Rzecz o Jakubie Maritain.

4. Rola i zadania katechezy i katechety - wynikające z ich relacyjnego ukierunkowania na Liturgię jako

żródło treści katechetycznych - zaczerpnięte z  wybranych Dokumentów Kościoła i komentarzy do nich poczynionych.

5. Różnice w teoriach poznania i stosowanych modelach analogatów językowych w opisie teologicznym.

Wygłoszone prelekcje i referaty

1. Wygłoszenie referatu i złożenie artykułu naukowego pt: Bezstronność w postępowaniu karnym wobec zakonnika, który dopuścił się czynu zabronionego (kan. 695 par 1; 1395 § 2 Kodeksu prawa Kanonicznego z 1983 r.) podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Kodeks Prawa kanonicznego w badaniach młodych naukowców”, zorganizowanej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, 7 czerwca 2014 r. (artykuł w trakcie przygotowania do publikacji w redakcji Kościół i Prawo KUL)

2. Wygłoszenie referatu i złożenie artykułu naukowego do materiałów pokonferencyjnych: Pomiędzy ochroną godności kapłańskiej a zasadą obiektywizmu. Kościelne prawo karne w przypadku przestępstwa pedofilii zaliczanego do delicta graviora”, podczas konferencji Naukowej „Normy i dewiacje i kontrola społeczna – procesy, zjawiska i problemy analizy zorganizowanej przez katedrę Socjologii Norm, Dewiacji i Kontroli Społecznej Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, Sekcję Socjologii Dewiacji i Kontroli Społecznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, 11 kwietnia 2014 r.,

3. Wygłoszenie referatu i złożenie tekstu artykułu naukowego do materiałów pokonferencyjnych: Represja karno-kanoniczna w walce Kościoła katolickiego z pedofilią podczas II Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego „Współczesne wyzwania i zagrożenia w oczach młodego pokolenia – przemoc i jej oblicza”, zorganizowanego przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Collegium Bobolanum, 5 maja 2014 r.

Udział w konferencjach i sympozjach

Konferencja Naukowa  "Prawo kanoniczne pomocą osobom kosekrowanym  w dążeniu ad perfectam caritatem",

zorganizowana przez Wydział Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie (29.04. 2015 r.)

  Sympozjum Naukowe  „Zagubiona drachma.Kościół wobec seksualności", organizowane przez  Papieski Wydział Teologiczny Sekcja Św. Jana w Warszawie (25.04.2015 r.)

Konferencja Naukowa Doktorantów Zmartwychwstanie i życie wieczne w teologii Josepha Ratzingera / Benedykta XVI., zorganizowana przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie (04.12. 2014 r.)

Sympozjum Naukowe  „Jezuici wczoraj i dziś - 200 lat  od odrodzenia Towarzystwa Jezusowego (1814 - 2014)”, organizowane przez  Papieski Wydział Teologiczny Collegium Bobolanum w Warszawie (22.11.2014)

Sympozjum Naukowe Aktualny stan dialogu chrześcijańsko żydowskiego w Polsce, organizowane przez Polska Radę Chrześcijan i Żydów oraz Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Collegium Bobolanum, Laboratorium Więzi – Instytut Analiz Społecznych i Dialogu, Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie ( 02.10.2013 r.)

Sympozjum Naukowe Franciszek papież niewygodny? ,zorganizwoane przez Papieski Wydział Teologiczny Collegium Bobolanum (23.11.2013)

 

Sympozjum Naukowe  „Prawo małżeńskie Kościołów chrześcijańskich w Polsce w kontekście wyznaniowej formy zawarcia małżeństwa cywilnego”, organizowane przez  Katedrę Prawa Wyznaniowego i Kanonicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (26.03.2014)

Konferencji Naukowa „Normy i dewiacje i kontrola społeczna – procesy, zjawiska i problemy analizy, zorganizowanej przez katedrę Socjologii Norm, Dewiacji i Kontroli Społecznej Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, Sekcję Socjologii Dewiacji i Kontroli Społecznej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (11.04. 2014 r.)

Ogólnopolska Konferencja Naukowa II Polski Synod Plenarny a Synody Diecezjalne, organizowana przez Stowarzyszenie Kanonistów Polskich, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego, Kurię Metropolitalną w Katowicach, Towarzystwo Naukowe KUL i Katedrę Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL (08-10.09.2014r.)

bottom of page